Pierwsza wzmianka o szkole parafialnej w Sędziejowicach, w której uczono umiejętności posług kościelnych pochodzi 1633r. W zachowanych dokumentach gminnych istnieje wzmianka z roku 1850 o istnieniu szkoły świeckiej. Na podstawie zapisów w treści monografii „Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863r.” dowiadujemy się, że Szkoła Początkowa w Sędziejowicach założona została w 1882r. Mieściła się w domu wynajętym od Franciszka Kurasiewicza. Nauczycielem był wówczas Erazm Rogaczewski. Po 15 latach szkoła została przeniesiona do domu wynajętego od Julii Newillowej i mieściła się tutaj od roku 1897. W 1902r. właściciel byłego majątku Sędziejowic Piotr Łuzanow wybudował własnym kosztem murowany dom, w którym mieściła się Szkoła Powszechna. Językiem wykładowym był język rosyjski. Wybuch I wojny światowej spowodował, że nauka w szkołach nie została wznowiona. Po roku 1915 władze lokalne poczyniły starania o ponowne otwarcie polskich szkół. Nauka w szkole w Sędziejowicach została wznowiona, lekcje odbywały się w budynku wybudowanym jeszcze 1902 r. (później tzw. „stara szkoła”, w której od 1963r. mieściło się Przedszkole w Sędziejowicach - obecnie parking ZSO Nr 1 w Sędziejowicach).
W 1924r. wybudowano i oddano do użytku drewniano- murowany budynek na potrzeby szkoły. Nauka od tej pory odbywała się w dwóch budynkach. 20 stycznia 1945r. wyzwolono Sędziejowice spod okupacji hitlerowskiej. 1 lutego 1945r. zorganizowano na nowo szkołę podstawową.
W marcu 1962r. rozpoczęto prace przygotowawcze na placu budowy nowego budynku szkoły, tzw. „Tysiąclatki”. W kwietniu fundamenty były już gotowe, toteż w obecności władz mógł być wbudowany akt erekcyjny szkoły.
1 września 1963r. w obecności władz, dzieci, rodziców, zaproszonych gości dokonano uroczystego otwarcia szkoły- Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego, im. Powstańców 1863r. Wybór na patrona Powstańców z 1863r. był wyrazem czci i pamięci o czynie wielkich Polaków, dla których wolna Ojczyzna była najwyższą wartością. W dniu 1 września 1963r. podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 1963/ 1964 oficjalnie otwarto i nadano Szkole Podstawowej imię „Powstańców 1863r.„ Kierownikiem Szkoły Podstawowej od 01.09.1963r. został Zygmunt Hadrysiak. Rok 1964 jest ostatnim rokiem, w którym klasą końcową jest klasa VII. Od roku 1964/1965 nastąpiła reforma oświaty i przemianowano siedmioklasową szkołę w ośmioklasową szkołę podstawową.
W roku 1979 gminnym dyrektorem szkół był Eugeniusz Kosecki, zastępcą gminnego dyrektora była Janina Stępień, a zastępcą dyrektora szkoły w Sędziejowicach została Maria Iwanowska. Dzieci z klas I-III dowożone były do szkoły w Dobrej, jako budynku filialnego Szkoły Podstawowej w Sędziejowicach.
W roku szkolnym 1984/1985 dyrektorem Szkoły Podstawowej w Sędziejowicach została pani Janina Stępień, jej zastępcą Ewa Zawierucha. Rok szkolny 1988/1989 to rok jubileuszowy. Nasza „Tysiąclatka „ świętowała swój Srebrny Jubileusz. W tym roku naukę rozpoczęło 445 uczniów w 17 oddziałach, pod kierunkiem 29 nauczycieli.
W roku 1999 w wyniku reformy systemu oświaty powstaje Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Powstańców 1863 roku, składający się z Gimnazjum Nr 1 i Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku wygaszanej do klas I-VI oraz szkoły filialnej w Grabicy, Korczyskach i Dobrej. Stanowisko dyrektora obejął Andrzej Owczarek, zastępcą ds. gimnazjum został Artur Białek, szkoły podstawowej Ewa Zawierucha. W 16 XI 2000 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego pawilonu dydaktycznego i hali sportowej. 15 października 2002 r. dokonano uroczystego otwarcia nowej części szkoły wraz z salą gimnastyczną, kilkoma pracowniami dydaktycznymi, zapleczem sportowym oraz biblioteką szkolną.
W roku 2003 powołano Komitet Fundatorów Sztandaru dla ZSO Nr 1 w Sędziejowicach, patronem ZSO Nr 1 w Sędziejowicach zostają Powstańcy z 1863r. Społeczność gminy Sędziejowice ufundowała tablicę upamiętniającą to doniosłe wydarzenie o treści:
„PRACOWNIKOM I UCZNIOM TEJ SZKOŁY W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ WYBUDOWANIA TEJ SZKOŁY POMNIKA TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO IM. POWSTAŃCÓW 1863 ROKU W DNIU UFUNDOWANIA SZTANDARU”
Sędziejowice, 01.09.2003r.
Społeczeństwo Gminy Sędziejowice
W latach 2004-2009 stanowisku dyrektora ZSO Nr 1 w Sędziejowicach pełniła Elżbieta Skalska –Makara, zastępcą dyrektora zostały Ewa Dionizy i Krystyna Stupska. Od roku 2009 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora, funkcję tę objęła Barbara Gawor. Zastępcami dyrektora zostały Maria Krawczyk oraz Anna Szymańska. W roku szkolnym 2017/2018 Barbara Gawor przeszła na emeryturę i organ prowadzący powierzył funkcję dyrektora na 9 miesięcy Stefanowi Moryniowi. Zastępcą dyrektora została Jolanta Sierszyńska. Od 26 czerwca 2018 r. po przeprowadzonym konkursie stanowisko dyrektora objeła Renata Kowalczyk. Zastępcami dyrektora zostali Stefan Moryń oraz Magdalena Wawrzyniak.
Obecnie w roku 2023r. Szkoła Podstawowa wraz z Przedszkolem Publicznym wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Powstańców 1863 roku. w Sędziejowicach. Kadra pedagogiczna liczy 45 nauczycieli. W szkole podstawowej uczy się 287 uczniów natomiast w przedszkolu 144 dzieci. W sumie w ZSO liczy 21 oddziałów. Uczniowie są dowożeni autobusem szkolnym z terenu gminy Sędziejowice. Baza lokalowa jest na wysokim poziomie. W szkole funkcjonują: mała sala gimnastyczna i duża hala sportowa, laboratorium językowe, stołówka, dwie pracownie przyrodnicze wyposażone w ramach pozyskanych środków z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia”, pracownia techniczna wyposażona w ramach programu ministerialnego „Laboratoria Przyszłości”, dwie pracownie informatyczne, świetlica, sala gimnastyki korekcyjnej, siłownia, dwie szatnie wyremontowane, w których każdy uczeń dysponują własną szafką, kuchnia, gabinety terapeutyczne, oraz pracownie przedmiotowe, w których znajdują się urządzenia technologii informacyjnej oraz niezbędne pomoce naukowe. Szkoła jest systematycznie doposażana i remontowana - zasługuje na miano „Szkoły XXI wieku”.
Artykuł przygotowała Magdalena Wawrzyniak